Informace o nás

Mateřskou školu ve Skalné založila manželka hraběte Engelharta von Wolkenstein-Trostburg v roce 1903. V roce 1918 hrabě budovu daroval spolku, který se staral o sirotky a stal se z ní sirotčinec. V dubnu 1927 stavebně upravena do dnešní podoby. Po skončení 2. světové války nastal odsun německého obyvatelstva z pohraničí a počalo tak osidlování města českým lidem. Od června roku 1945 se škola stala československou MŠ. V průběhu let se školka podle osídlení městaměnila z dvojtřídní na trojtřídní. Od ledna 2003 je dvojtřídní  mateřská škola právním subjektem. Vzáří roku 2008 byla MŠ po několika letech znovu rozšířena na trojtřídní. Bývalá třetí třída byla přestavěna na ordinaci dětské lékařky, nová třetí třída byla vybudována v půdních prostorách.

Krátce o Školním vzdělávacím programu

Název našeho ŠVP zní „Rok v kouzelné přírodě“ a obsahuje celkem 6 tematických celků,se kterými mohou učitelky operativně pracovat, vybírat témata, doplňovat a vracet se k nim.

Vnitřní uspořádání areálu

Třídy mají své pojmenování z přírody:

třída Berušek (nejmladší děti)

třída Sluníček (4-5leté děti)

třída Motýlků (předškoláci)

K čemu naše školka směřuje (zaměření)

Město Skalná, je menší městečko obklopené krásnou přírodou – rozsáhlé lesní plochy, louky, parky, potok, rybníky, studánky…Kladný vztah k přírodě je tedy přirozený. Prostředí, ve kterém žijeme je vlastní všem zaměstnancům naší školy.

Jsme zaměřeni na ekologickou výchovu a orientujeme se také na zdravý životní styl.

Snažíme se o maximum času stráveného pobytem v přírodě, důraz klademe na pitný režim a také zejména na ozvláštnění jídelníčku o méně známé a využívané zdravé potraviny (cizrna, jáhly, různé druhy ryb, celozrnné pečivo, sója, pohanka), dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.

Součástí naší školy je také vlastní školní kuchyně.

Naše šikovné paní kuchařky se zaměřují na to, aby jídlo děti lákalo už jen pohledem.

Pobyt s dětmi v přírodě v každém ročním období

Při přímém pobytu v přírodě, nejenže jsou děti na čerstvém vzduchu, ale také se nejlépe seznamují se světem rostlin, živočichů, celým královstvím přírody a získávají ekologické poznatky i zkušenosti vlastním prožitkem.

Malá ukázka činností v přírodě:

Individuální zaměření na děti se špatnou výslovností

Naše pedagogická pracovnice absolvovala dvouletý logopedický kurz v Plzni a individuálně se věnuje dětem se špatnou výslovností. Pravidelně 1x týdně vede záznamy o pokroku dětí, zavádí pracovní sešit se slovíčky, říkadly a obrázky. Děti je pak mohou pravidelně procvičovat také doma s rodiči. Učitelka spolupracuje s klinickou logopedkou z Chebu a zároveň se Speciálně pedagogickým centrem pro vady řeči v Karlových Varech.

Zájmové kroužky

Škola umožňuje dětem rozvíjení jejich vloh a schopností v různých odpoledních zájmových aktivitách. Zájmová činnost v kroužcích je přirozenou součástí výchovně vzdělávací činnosti školy, vedoucí zájmových kroužků jsou naše paní učitelky. Nabízíme tyto kroužky:

- Malých přírodovědců - rozvoj ekologického vnímání (ve spolupráci s mysliveckým sdružením a ochránci zvířat)

- Seznámení s angličtinou

Hudebně-pohybový kroužek

Spolupráce s místním společenstvím

Naše MŠ se postupně začlenila také do aktivního života našeho města. Rozvíjí spolupráci se ZŠ, knihovnou, mysliveckým sdružením, dětskou lékařkou, hasiči, klubem žen, Traktor klubem a v neposlední řadě s Městem Skalná.

Spolupráce s rodiči

Škole se daří spolupracovat s rodiči na bázi partnerství. Ředitelka každoročně připravuje pro rodiče ankety a dotazníky. Názory rodičů pomáhají a vedou ke zlepšení naší práce a vytvoření atmosféry vzájemného porozumění. Rodiče se také aktivně zapojují do nabízených činností, sledují celkové dění MŠ, většinou mají zájem spolupracovat. Z řad rodičů je také zajištěn škole drobný sponzoring.

Spolupráce se zřizovatelem

Spolupráce mateřské školy se zřizovatelem je již několik let opravdu nadprůměrná. Zřizovatel se zajímá o veškeré dění ve škole. Dokladem vstřícné spolupráce je opravená budova, zmodernizované zařízení a vyvrcholením je vybudování třetí třídy v bývalých půdních prostorách MŠ

Plánované akce

Školka se může pochlubit četnými akcemi pořádanými pro děti, rodiče či partnerskou školu ze SRN. Jsou to např. Bramboriáda, Dýňové slavnosti, Podzimní slavnosti, besedy s myslivcem, Zimní lesní den, Nejkrásnější ptačí dort, Mikulášská a vánoční besídka, Maškarní karneval, Barevný den, Hledání velikonočního zajíčka, Tatínkovské odpoledne, odpoledne pro maminky, vystoupení dětí pro veřejnost, slavnostní pasování na školáky, výlety, Zahradní slavnost, společné odpolední dílny rodičů s dětmi, ochutnávky zdravých pokrmů pro rodiče a spousta dalších aktivit.